czwartek, 19 stycznia 2017

Kanonierka typu Z ORP Zuchwała





Jakiś czas temu opracowany przeze mnie model, jeden z trzech które szczęśliwie doczekały się wydania. Opracowanie go wymagało sporej ilości improwizacji i konsultacji z innymi hobbystami żeby opracować jak najdokładniejszy model mając do dyspozycji jedynie taki plan :


Niestety materiałów planów i zdjęć na temat jednostek floty pińskiej jest jak na lekarstwo, co jest przekleństwem, ale i pewnym urokiem. Czemu urokiem? Jest co odkrywać, wbrew pozorom łącząc fakty analizując zdjęcia rysunki etc.  Można wpaść na coś nowego. 

O samych jednostkach :

Kanonierka rzeczna: „Zuchwała”

Jej budowę na zlecenie dowódcy Floty Pińskiej kmdr. por. Witolda Zajączkowskiego rozpoczęto w maju 1932 roku w warsztatach portowych w Pińsku. Ukończona i wcielona do służby  15 czerwca 1933 roku oraz od razu przydzielona do I-go Dywizjonu Floty Pińskiej. W chwili wybuchu wojny wraz z bliźniaczymi kanonierkami (Zawzięta oraz zmodyfikowana wersja obserwacyjna kanonierek: Zaradna) pod dowództwem kapitana J.Maraxa dozorowały przejścia przez Pinę. Po powierzeniu gen. F. Kleebergowi dowództwa obrony Polesia, zostały przydzielone do pododcinka „Mołodzielczyce” z zadaniem dozorowania przepraw na rzekach Jasiodła i Strumień pomiędzy miejscowościami Kaczanowice i Mołodzielczyce. Po agresji ZSRR jednostki zostały odcięta od Pińska w wyniku czego podjęto decyzje o ich samozatopieniu koło wsi Knubowo nad rzeką Strumień
Zaradna oraz Zawzięta jeszcze w 1939 roku zostały wydobyte przez Rosjan oraz po remoncie wcielone do Rosyjskiej Floty Wojennej, jako Biełoruss oraz Trudowoj. Stan Zuchwalej nie pozwalał na wydobycie oraz odbudowę okrętu. Po zdemontowaniu wieżyczki „Ursus” wrak został zdetonowany.
Zuchwałą i Zawziętą poza kroplowym kształtem kadłuba oraz małym zanurzeniem, celem przystosowania do działania w wąskich i płytkich dopływach Prypeci, wyposażono w nowatorski napęd strumieniowy D.Hotchkissa. Niestety w późniejszej eksploatacji okazało się, że nie zdały one egzaminu  i trzecią kanonierkę wyposażono w dwie śruby. 
Dane techniczne:
Wyporność: 32 t
Długość: 18,10m
Szerokość: 4,60 m
Zanurzenie: 0,42 m
Napęd: 1 silnik wysokoprężny 6 cylindrowy 'Glennifer' o mocy 120 KM, dwa podwójne pędniki stożkowe Hotchkissa
Prędkość: 10 km/godz.
Uzbrojenie:
1 haubica kalibru 100 mm wz. 14/19 W obrotowej wieży pancernej
1 działo 37 mm Puteaux wz.18 Oraz 1 ckm kalibru 7,92 mm Hotchkiss plot w wieży typu „Ursus”
Załoga: 17 marynarzy

Model 3D:




No i na koniec sam model sklejony przeze mnie :







Oraz  ( co zawsze napawa pewną dumą)  przez innego modelarza o nicku GK
Galerie całego modelu można podziwiać na Kartonwork pod linkiem





Na koniec okładka wydanego modelu ze zdjęciem arkuszy 







Pozdrawiam 
Jacek 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz